Postovani doktore, na redovnoj kontroli nalaza ustanovljena mi je povecana kolicina kreatina, utom trenutku 113, pritisak je najnormalniji. U medjuvremenu sam uradio nalaz urinokulture, obadvije su sterilne, i nalaz na i ca koji su skoro pa izvrsni. Potom sam u sledecoj sedmici ponovio nalaz kreatina koji se povecao na 128 i opet je pritisak bio normalan i ostali propratni nalazi, urin i krv u cjelini. Interesuje me koliko moze biti ozbiljno to povecanje kreatina, jer nisam u mogucnusti da radim kontrole svaki mjesec obzirom da se nalazim na radu u trecoj zemlji (iraq) i sta da u medjuvremenu uzimam kao pomoc? Unaprijed zahvalan

    Odgovoreno: 09. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Ako su svi nalazi, pa i eho bubrega normalni samo nalaz lako povišenog kreatinina ne treba da vas brine. Nekada i taj nalaz može biti normalan ako se radi o muškarcima koji su krupniji, mišićavi itd ili ako se unose veće količine belančevina u ishrani. Prema tome nemojte se brinuti, smanjite unos belačevina u ishrani (meso mleko, jaja sir, suhomesnato) , budite uvek dobro hidratisani, nemojte žedjati i radite 2-3 kontrole godišnje, a prilikom prve neka se uradi i klirens kreatinina. Ponbavvljam, najverovatnije je sve u redu.