Poštovani prof. Kostić, molim vas da mi istumačite nalaz 24h proteinurije moje kćerke koja ima 9god. I boluje od blagog vaskulitisa (dobila je hsp prije 3 god. , sada recidiv) . U diureza: 800ml. Du proteini konc.: 0, 07 g/l (0, 05-0, 08) . Du proteini: 0, 06 g/l (0, 08-0, 149) zahvaljujem!

    Odgovoreno: 06. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Pojava proteina u mokraći je znak neke bubrežne bolesti, najčešće glomerula. Medjutim mala proteinurija, do 0, 250mg/24h se može toelrisati, ali pogotovu kod dece treba je povremeno proveravati. Vredosti koje ste naveli u pismu su u fiziološkim granicama, pa ne treba to da vas b rine. Neophodno je lečiti osnovnu bolest (vasculitis) i povremeno proveravati i nalaz u mokraći i pojavu belančevina, pogotovu što je dete u pitanju, a taj vasculitis može se pproširiti i na bu breg. Neophodna je kontrola kod nefrologa.