Moja otpusna lista glasi. Pacijent preveden na odeljenje nakon lecenja na odeljenju kardiologije zbog sumlje na infarkt i/ili absces levog bubrega. Sumlja postavljena na osnovu ct radjena zbog bolova u trbuhu. Nalazi se 75/90, le8. 60 er 4. 24 hgb 122 hct 39. 3% tro257 glikemija4. 74. 7, urea 10. 70, kreatinin 187. 0 na 145, k5. 7 ca 2. 39 urin: 2-3bl, er 8-10 le, malo bakterija, uk: nalaz sterilan. Echo abdomena: urotrakta: oba bubrega uredne velicine, ocuvanog parenhima, bez ehosonografski vidljivih patoloskih promena. Ivp. Nativni rtg urotrakta: sine concremento. Kontrast se uredno lici i izlucuje u citavom parenhimu obostrano, u nesto slabijoj koncentraciji levo, pk sistem se uredno prikazuje obostrano, ureteri prohodno i dobrog kalibra. Besika oblih zidova, bez patoliskih promena. Mozete li mi objasniti kako ja da se ubuduce ponasam?

    Odgovoreno: 09. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Prema dopunskim iispitivanjima koja su uradjena (eho ivp) najverovatnije se ne radi niti o apscesu niti infarktu levog bubrega. Da bi ste bili sigurni neophodno je uraditi magnetnu rezonancu i scintigrafiju tog bubrega koje će to potvrditi ili odbaciiiiti i nakon toga će se doneti dalje odluke, ako se neka od tih dijagnoza potvrdi. Inače ponašanje i lečenje kod ovih bolesti je potpuno različiito.