Postovani profesore imam 66 godina. U desnom bubregu od 1993 g nadjen mi je konkrement oblika polumeseca, lociran u jednoj casici. Za ovih 17 godina nemam nikakvih problema, povremeno se kontroliram na skeneru i mozda je narasao 1-2 mm. Nemam nikakvih bolova. Interesuje me ako dodje do bolova, da li moram odmah da se operisem i kako razbijanjem ili klasicnom operacijom inace sam vojni osiguranik i sve kontrole radim na vma.

    Odgovoreno: 06. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Vma ima odlične nefrologe i urologe i ne sumnjam u to da vas odlično kontrolišu i prate. Ako konkrement u bubregu stoji 17 godina, narastao za to vreme samo1-2mm, ne treba ga dirati, već samo kontrolsati pregeld mokraće i eho bubrega 2-3 puta godišnje. Verovatno je fiksiran u toj čašišci, pa je mala verovatnoća i da krene i uzrokuje bolove. Ukoliko se i desi, ako je veličina takva može i spontano da se eliminiše, a ako se to ne desi onda će vaš urolog oddlučiti šta dalje, ali ja ipak verujem da se to neće desiti.