Poštovani doktore, moj otac (70 god.) je pre godinu i 4 meseca operisao bypas, uspešno se oporavio i nema nikakve tegobe. Slučajnim pregledom kod gastroenterologa posumnjano je da ima aneurizmu trbusne aorte, što je i potvrđeno ultrazvukom, veličine 3, 8cm i viđene su dve male bubrežne ciste. Molim vas da mi odgovorite da li ima veze aaa sa ovim bubrežnim cistama? Kakve su prognoze? Toliko sam puno pročitala o aaa, tako da sam veoma zabrinuta! Zahvaljujem

    Odgovoreno: 21. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Dve male ciste na bubregu sigurno ne predstavljaju problem, ne ugrožavaju život bolesnika, ne zahtevaju nikakav tretman i nemaju veze sa aneurzmom abdominalne aorte, tako da je prognoza što se tiče cisti odlična, ali sto se tiče aneurizme trbušne aorte vli neizvesna, možda čak i opasna poživot. Zato se odmah javite vaskularnom hirurgu, na kliniku u beogradu.