Nasem sinu koji ima 4 godine je postavljena najverovatnija dijagnoza Alportovog sindroma. Mi nemamo u porodici bubrezne bolesnike. Znamo dosta o toj belesti i molimo Vas da nam kazete da li je ikako moguce uticati na razvoj bolesti, da li mi mozemo nacinom zivota i ishrane da na bilo koji nacin predupredimo razvoj ovog oboljenja? Da li je moguce uticati na opadanje sluha kod deteta jer je utvrdjeno da on ne cuje visoke frekvencije?

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Alportov sindrom je nasledna bolest bubrega (glomerula) koja ide sa gluvoćom, kako ste naveli u pismu. Promene na bazalnoj membrani su takve da se na njih nekim lekovima ne može uticati u smislu trajnog izlečenja. Ovo tim pre što se radi o naslednoj bolesti.
          Neophodno je dete redovno kontrolisati isključivo kod pedijatrijskog nefrologa, lečiti simptomatski i eventualne komplikacije (povišen pritisak, infekcije itd) izbegavati nefrotoksične lekove i druge. Ipak bolest ide nažalost svojim tokom, ali se ne zna kojom brzinom će progredirati.