Poštovani doktore: pre 6 god. Konstatovantu. Renis l dex. Nisam pristala na operaciju jer je renovazografijom utvrđeno da tumor nije maligan. 15 meseci nakon tih pretraga i ct-ova, rađam dete, a dve god. Kasnije, još jedno. Nikakva terpija nije primenjivana u trudnoći. Trudnoće, porođaji, bebe-savršeno. Za sve te godine, dva puta godišnje idem na uz i pratim da li tumor pokazuje znake rasta (ne) , da bih pre dva meseca uradila ct bubrega i tumor pokazuje znake ekspanzije. Pre 25 dana je urđena radikalna nefrektomija, konci izvađeni, ja ok. Ph. Nalaz. Adenocarcinoma renis, svetlo ćelijski tip, dobro diferentovan, gradus i. Tumor delom infiltruje svoju kapsulu ali ne i naležući parenhim bubrega. Hilus, ureter, nadbubreg bez prisustva tumora. 12-ti dan od operacije urea 5, 25 mmol/l, a kreatinin 100 umol/l. Pitanje: da li možda načinom ishrane mogu da utičem na smanjenje kreatinina, jer je baš blizu gornje granice? 2. Da li je taj karcinom mogao da naškodi deci s obzirom da sam ih rodila dok sam ga imala? Znam da to nije virus, ali. . . 3. Da li u budućnosti mogu da očekujem neke promene (hormon. Poremećaj i sl.) , s obzirom da je odstranjena nadbubrežna žlezda? Nikakvu terapiju ne primenjujem. Veliki pozz

    Odgovoreno: 09. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Tumor bubrega je odstranjen, i prema opisu nije se proširio, pa je potebno da samo radite redovne urološke kontrole i ispitivanja koje oni traže. Bolest najverovatnije nije ostavila nikakve posledice na vašu decu. Za smanjenje kreatina će se pob rinuuti preostali bubreg, za sada mora tako biti pošto on preuzima funkcije izvadnjenog bubrega, a vi treba možda da smanjite unos belančevina u ishrani (meso, mleko jaja, sir) , da izbegavate velike fizičke napore, prehlade i da ne koristite nefrotoksičene lekove, kao i redovne nefrološke kontrole. Na hormonski status vadjenje tog bubrega ne bi trebalo da se odrazi.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #49214

    • Postovani doktore, Pre 40 dana uradjena mi je radikalna nefrektomija.Pre gotinu dana otkriven mi je slucajnim ultrazvucnim pregledom tumor na lijevom bubregu sa karakteristikama angiomiolipoma..Nakon godinu dana doslo je do uvecanja tumora za 100% TUMOR JE OSTAO U SVOJOJ KAPSULI nije infiltrirao u okolno tkivo.Limfne zlijezde nisu bile uvecanje.. Molim vas da mi odgovorite u ovom periodu da li je potrebno so izbaciti u pitpunosti iz ishrane i koliko dnevni unos tecnosti treba da bude?Laboratorijski nalazi su svi u referentnim vrijednostima samo je kreatinin na gornjoj granici.Da li je to normalno i kako kreatinin spustiti. Imam 50 godina a pre 10 godina imsla sam karcinom stitne zlijezde .. Unaprjed Vam hvala