Postovani doktore Kostic,dosta dugo sam tražila po različitim forumima, ali nisam nigde mogla da pronađem ono što me i interesuje. Naime, imam 29 god. i pre tri godine sam operisala desni bubreg, imala sam suženje mokraćnog kanala kod uretera kao i organsku prepreku na istom, kamen u bubregu, a sa svim tim i naravno stanjen parenhim bubrega.12mm, sada 9.9mm, mada je posle operacije bio i 16mm. Što se tiče ishrane i sve pažnje koja treba da bude upućena ka ovoj situaciji mi je veoma dobro poznata, jer sam dosta o tome čitala kako bih se sa svim tim i upoznala. Ono što nisam pronašla je upravo to zbog cega Vam se i javljam. Interesuje me sve što se tiče trudnoće kod bubreznih bolesnika , koliko često se obavljaju kontrole, koliko često i u kom periodu su najčešće situacije gde se zdravstveno stanje pogoršava, i koji su najčešći razlozi koji uslovljavaju na tu pojavu( sem ploda koji pritiska organe )? Da li je to na početku ili pri kraju trudnoće? Pretpostavljam da je to sve individualno, jer smo mi svi razliciti i da na nastale situacije različito i reagujemo. Ono što jedino što sam čula, a nisam sigurna u to je da ne bi bilo poželjno da žena bubrežni bolesnik rodi pre proteka perioda od tri godine od operacije. Obavljam redovne kontrole u bolnici i domu zdravlja u mom mestu, ukupno 4.( 2 u bolnici i 2 u domu zdravlja ) Inace urea mi je na poslednjoj kontroli bila 2,4 kreatinin 70, mokracna kiselina 176 L, sto je, koliko znam u granicama normale. nemam visok pritisak, zucna kesa, pankreas, slezina je u redu, u mokraci imam 2-4 Le, sedimentacija 7/14 ( nesto povisena ) Bubrezna funkcija mi je 100 %, tj operisani bubreg obavlja funkciju 47%, od ukupne bubrezne funkcije ( za sta znam da je takodje u redu ), ali mi je 2,5 puta manji protok urina, od normalnih vrednosti. Scintigrafski nalaz glasi : Ocuvana globalna funkciona rezerva bubrega : ukupne vrednosti klirensa glomerulskog obelezivaca su na donjoj granici ( 2 % nize ) referentnih vrednosti za datu starosnu dob i telesnu konstituciju. Relativno simetricna raspodela relativne separatne GFR ( nesignifikantno manje ucesce desnog bubrega) Obostrano neopstruktivna diletacija sabirnog sistema i funkcione smetnje drenaze, izrazene desno : iskljucuje se signifikantnaorganska opstrukcija u dilateralnom sabirnom sistemu. Distribucija obelivaca pokazatelja funkcione sposobnosti je neravnomerno oslabljena duz medijalnog dela desnog bubrega, izrazenije na nivou pjelona, a lako oslabljena na nivou gornjeg dela levog bubrega. Hvala Vam na Vasem odgovoru.

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Vaša situacija je dosta jasna i mislim da ne bi trebalo da bude neki poseban problem trudnoća, tokom koje bi ista, kao i svaka druga trudnica radili preglede, izbegavali situacije gde se može pogoršati stanje bubrega (veliki višak težine, prehlade, lekovi itd.). Želim jednom rečenicom da Vam kažem da je rizik za neke probleme sa bubrezima kod Vas, a pre svega zastoj u bubrezima i infekcija mokraćnih puteva, nešto veći nego kod ostlaih žena koje nemaju ili ne znaju da imaju probleme sa bubrezima.