Da li mozete da mi objasnite bar delimocno ove nalaze. . . . Dg: calculosis recidivansa. St. Post pyelolythotomiam bill. Infectio tracti urinaii recidivans. Insuff renum chron. Hyperparathyreoidismus secundaria. Struma euthyeothica polinodosa. . . Nalaz od 25. 11. 2009. Nalaz pth 1900 sa povisenom alkalnom fosfatazom i povisenim osteokalcinom. Kreatinin 350/mikromol/l sa klirensom 15ml/min. Dobila je rocartrol 1mcg 3x nedeljno i receno joj je da od njega moze kreatinin da skac. Da li mi mozete reci da li je ovaj lek neophodan i da li postoji nesto sto bi mojoj mami pomoglo? Receno joj je da pije oko 1gram sode bikarbone dnevno. I gde bih mogla da pronadjem dijetu za njenu bolest, posto se sada skroz nepravilno hrani? Molim vas za odgovor. Unapred zahvalna danijela

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Sekundarni hiperparatiroidizama je redovni pratiljac hronične bubrežne insuficijencije, a ovako visoke vrednost prathormona zahtevaju i hiruško lečenje paratireoideje (paratireoidektomoi. . Ja) . Za dijetu u bubrežnoj insufucijenciji osnovno je da se koriisti hipoproteinska ishrana, a detaljna dijeta se može dobiiti kod lekara specijaliste higijene ishrane. Neophodne su redovne, mesečne kontrole od strane nefrologa, ponavljam nefrolofa.