Poštovani, pre dva dana primljen sam na uh zbog neizdrživih bolova na desnoj stani leđa koji su se prostirali sa prednje strane ka bešici. Urađen mi je uz i rtg stomaka. Na rtg snimku se ne vidi ništa (loš snimak) dok nalaz uz upućuje na colicae renalis i. Dex sa vidljivim znacima umerene dilatacije karličnog sistema desnog bubrega. Otpušten sam kući sa terapijom pipegal tbl. I baralgetas uz diklofenak i uputom da ponovo uradim uz, rtg, krv i urin. Sve sam uradio sem rtga urotrakta. Nalazi krvi su svi u granicama normale dok je u urinu nađen povišen hemoglobin (1 arb. Jed. , norm. <1) , eritrociti (4/hpf, norm < 2/hpf) i kreatinin (133, norm 110) . Uz ponovo ukazuje na dilataciju karličnog sistema desnog bubrega (videti sliku u prilogu) . Rtg mi je zakazan za ponedeljak. Ono što me brine su bolovi sa desne strane abdomena koji su i dalje izrazito jaki, naročito kada pokušam da udahnem duboko ili da podignem desnu nogu da obujem cipelu. Bolovi blago uminu kada uzmem propisane lekove protiv bolova. Takođe, u poslednja dva dana imam i temperaturu do 38, 5 praćenu bolom u kolenima i malaksalošću. Pitanje je da li mogu spokojno da čekam do ponedeljka na rtg i odlazak do urologa?

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Vi ste verovatno neke stvari završili. Ali opisani nalaz i slika pokazuju da je neki kamenčić krenuo iz bunrega i da je bio u kanalu (ureteru) , i da će se to dobro završiti, ali da se morate javiti urologu u nefroloiu, radi detaljnijeg ispituivanja, pre svega uraditi intravensku pijelografiju.