Izvrsen je mdctpregled abdomena. U levom bubregu kalkulis. Levi ureter dilatiran proksimalno od ukrštanja sa ilijačnim krvnim sudovima. Na donjem polu desnog bubrega promena koja se intenzivno imbibira kontrastom i ima brzi wash-aut dimenzija 40 x 30 mm. Ne mogu da zakažem pregled kod urologa u kcs do 27. 11. I to tek za decembar. Molim, vas, uplašen sam, pomozite mi! Jesam li životno ugrožen? Šta znači ovaj nalaz na desnom bubregu?

    Odgovoreno: 23. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Nemate razloga za preterani strah, pošto životno niste ugroženi. Što se tiče opisanih promena na desnom bubregu, neophodno je dalje urološko ispitivanje (intravenska urografija, eventualno retrogradna pijelografija itd) koje ćedati mnogo više detalja od opisane metode i na osnovu kojih će se doneti ispranija terapijska odluka. Morate znati da niti jedna metoda sama za sebe ne znači dijagagnostički mnogo, već da svaka za sebe daje dragocene dijagnostičke podatke na osnovu kojih se procenjuju dalji dijagnostički i terapijski postupci.