Postovani, moje pitanje se odnosi na stanje moje mame, ona ima 68 godina mama ima sledece probleme: angina pectoris, diabetes melitus, odstranjen joj je jedan bubreg zbog ca koji je otkriven u ranoj fazi, sada i taj preostali bubreg slabi i vec ima jake simptome bubrezne insuficijencije (nije na dijalizi, ali stanje joj se vidno pogorsava) molim vas da mi odgovorite dali u takvoj situaciji moze da se radi transplantacija bubrega i ako joj je zivot ugrozen dali mora na listu cekanja? Koje je prosecno vreme cekanja

    Odgovoreno: 23. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Transplantacija bubrega kod bolesnika u pomenutim godinama i sa pomenuutim problemima je sigurno skoro nemoguća u našoj zemlji. Nije mogu i zbog toga i pre svega zbog toga što je period čekanja jako dug i nezvestan, pošto još uveka nema dovoljan broj kadaveričnih donora. I poslednje i najvažnije, iz podataka se ne viidi koliki je stepen slabljena funkcije bubrega, tj. Kolike su vcrednosti ureje i kreatinin i da da li je sa te stranae indikovana transplantacija. Moj predlog je da se javite najbližen nefrologu koji će vam predložiti druge mere lečenja vaše majke.