Postovani! Pisem vam zbog svoje mame. Naime, ona vec 2 godine ima kamen u bubregu. Svaki "napad" je prolazio za nekoliko dana, uz jake bolove. Od posljednjeg puta ona se osjeca veoma lose. Nalazi, prvi put: sedimentacija - 105/135 urin - zamucen sp. Tezina - 10, 5 glukoza - 6, 0 ureja - 5, 4 kreatinin - 72 uk. Holesterol - 3, 5 mid% - 11% hgb - 101 g/l hct - 0, 331 l/l mcv - 75, 8 fl mch - 23, 1pg mchc - 305 g/l pct - 3, 3 ml/l fe - 12, 6 uibc - 40, 3 tibc - 52, 9 eho abdomena: bubrezi urednog polozaja, desni sa mikroli tijazom bez staze, lijevi sa hidronefrozom, prosirenog pijelona 5, 6 cm sa litijazom. Rtg nativni urotrakta: vidi se voluminozan lijevi bubreg sa zonom izdvajanja u projekviji pijelona 5, 5 x 5 cm. Dijagnoza je bila upala bubrega i upala mokracnih kanala. Apetit vec mjesec dana uopste nema. Veoma je iscrpljena. Primala je geramicin 2 x dnevno 5 dana, paralelno i bactrim 2 x dnevno, zatim zeljezo u injekcijama 5 dana, a sad pije zeljezo u tabletama. Sedimentacija, drugi put: 70/115 na nalazu se kao dijagnoza spominje hidronefroza. To je sve od analiza sto je do sada uradila. Sta vi preporucujete? Sta predstavlja ovo prosirenje? Da li je terapija ispravna? Da li postoji razlog za vecu zabrinutost? Unaprijed hvala! Branka v.

    Odgovoreno: 23. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Morate da se javite hiitno urologu koji će napraviti detaljnije ispitivanje i videti koje će dalje mere preduzeti. Ukoliko je hironehroza levo iv stepena neophodna bi bila nefrostoma u tom bubregu. Podaci inače ukazuju i na postojanje ozbiljne infekcije, koja bi morala da se leči jačim antibioticima (longacef injekkcije ili neki drugilek) .