molim vas recite mi da li kod hronicne bubrezne insuficijencije postoje lekovi koji se mogu koristiti,vrednost urea 15,5,a kreatinin 178.Kakva se dijeta preporucuje,znam da je potreban smanjen unos proteina,ali da li mi mozete preporuciti neku konkretnu dijetu i sta se moze uraditi da se pogorsanje

    Odgovoreno: 11. 04. 2007.
    • Nažalost,moram Vam reći da ne postoje specifični lekovi za smanjenje ureje i kreatinina u krvi na normalne vrednosti u hroničnoj bubrežnoj insuficijenciji.Razlog za to je bolest bubrega koja je uništila strukture bubrega koje izbacuju višak ovih supstancija. Međutim,moram Vam reći da nije sve izgubljeno.Neophdno je usporiti progresiju bubrežne bolesti,pa samim tim i bubrežne slabosti.To se postiže dobrom kontrolom krvnog pritiska i šećera(ako ih imate),redovnim kontrolama,izbegavanjem većih dijetnih ekscesa i fizičkih napora,kao i lekova koji oštećuju bubrege itd.Takođe,neophodno je primenjivati ketoproteinsku dijetu sa manje belančevina životinjskog porekla: za 1/4 manje mesa,mleka,jaja,sira itd,a unos soli zavisi od toga da li imate otok i povišen krvni pritisak.Na ovaj način će se sigurno usporiti progresija bubrežne bolesti i bubrežne slabosti.