Postovani, imam kamen (velicine 4-5 mm) u oba bubrega i pesak. Pijem rowatinex i prolom vodu po preporuci lekara kao i uvin caj, brusnicu. . . Medjutim poslednjih par dana bol je intenzivan i jak. Analizom urina ustanovljen je ca oksalat. Koju vrstu hrane bih trebala da izbegnem? Da li treba razbijati kamenje i kojom metodom? Hvala.

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Pomenuta veličina kamena ne zahteva "razbijanje", terapija koju uzimate je dobra, ali su neophodne redovne, tromesečne kontrole ultrazvuka bubrega. Hrana mnogo ne utiče na pojavu kamena, a oksalati su dosta čest nalaz u mokraći. Ne treba puno da se brinete, ali se redovno kntrolišite kod nefrologa.