molim vas da date vise informacija. moj suprug je transplantirani bubrezni bolesnik. transplantacija je obavljena 2001 godine. Ove godine , zadnjih meseci reyultati ukazuju da je protok kroz novi bubreg manji i da rezultati kreatina i ureje skacu tako da su sada kreatin500 a ure 29. molim vas kako zaustaviti da novi bubreg izdrzi jos nekoliko godina. ima li leka. ocajna supruga.

    Odgovoreno: 11. 04. 2007.
    • Slabljenje funkcije presađenog bubrega može biti uzrokovano brojnim faktorima kao što su:hronično odbacivanje bubrega,obnavljanje osnovne bolesti a koja je bila prisutna na njegovim bubrezima,lekovi koji se koriste za sprečavanje odbacivanja itd.Neophodno je dakle utvrditi razlog pa prema tome odrediti terapiju. Nažalost,moram da Vam kažem da vrednost ureje i kreatinina u krvi koje ste naveli(pogotovu ako se održavaju i duže traju) ukazuju na odmakli stadijum hronične bubrežne slabosti. Ipak,nije sve tako loše.Sada možete,zajedno sa Vašim nefrologom,raditi na usporvanju progresije hronične bubrežne slabosti i što duže odložiti početak lečenja dijalizama:dobro kontrolisati krvni pritisak,izbegavati primenu lekova koji oštećuju bubreg,keto-proteinska ishrana itd.