Poztovani Prof. Dr Kostic, imam 48 godina. Ultrazvucnim pregledom utvrdjeno je sledece: desni bubreg promera 93x32mm, parenhim 12mm; levi bubreg 114x58mm, parenhim 24mm. U desnom bubregu laka dilatacija pijelona 13mm. Dijagnoza je hypoplasio renis dex, stasis renis dex incip. Savetovano mi je ispitivanje bubrezne funkcije. Sta to obuhvata? Napominjem da je u porodici bilo vise slucajeva endemske neforpatije. Istakla bih jos da ima M.Hashimoto. Uzimajuci to u obzir da li bi se ovde moglo raditi o nekoj sistemskoj bolesti?

    Odgovoreno: 11. 04. 2007.
    • Iz pitanja se ne vidi koje su nefrološke dijagnostičke procedure primenjene u postavljanju dijagnoze koju ste naveli u Vašem pismu.Ja mogu predpostaviti da je to samo na osnovu ultrazvučnog pregleda bubrega,što najčešće nije dovoljno.Da bi se postavile napred navadene dijagnoze neophodno je uraditi dinamsku scintigrafiju bubrega sa klirensom svakog bubrega ponaosob i intravensku pijelografiju. M.Hashimoto moše imati nekog uticaja na funkciju bubrega,ali se sigurno ne radi o sistemskoj bolesti.