Postovani, pisem u ime moje majke. Pre 2 godine imala je operaciju sa dijagnozom stenosis up seg. Lat sin op plastika sec hynes sondage pyelovesicalis kada je otklonjen veci deo levog bubrega. Funkcija bubrega pre operacije bila je l 0% d 100% gfr 78 ml/min. Imala je povisen pritisak. Nakon 2 godine i dalje ima povisen pritisak funkcija bubrega je l 5% d 95% gfr 134 ml/min kreatinin 61 sedimentacija 33. Nakon eho pregleda dopler je prikazao prokrvenost na desnom/zdravog bubrega uz naod nefroarterioloskleroza. Nefrolozi dali su joj terapiju enap 30mg dnevno atenolol 1/4 dnevno losartan 50mg dnevno i aspirin 100 mg dnevno. Pritisak je sad normalan ali povisi se nakon malog napora. Urolog nam je preporucio vadzenje levog bubrega (radi povisenog pritiska) . Molim vas za savet. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Prema navodima iz dopisa se vidi da funkcija bubrega očuvana, da majka ima povišen krvni pritisak, koga odlično leči i moje mišljenje je da vadjenje preostlalog dela levog bubrega najverovatnije nebi rešilo njen povišen krvni pritzisak. Inače ultrazvukom se ne može postaviti dijagnoza nefroarterioskleoza. Moj savet, lečite, kao do sada povišeen krvni pritisak i redovno se kontrolišite kod nefrologa, a da majka ne vadi preostali deo levog bubrega.