Poštovani, imam jedno pitanje za vas. Moja majka ide ne hemodijalizu već godinu i po dana. Teško podnosi dijalizu. Veoma je slabog fizičkog stanja. Do sad je na dijalizu išla dva puta sedmično, a pre nekoliko dana imala je infarkt srca (manji) . Molim vas da mi odgovrite o načinu ishrane za bolesnike na dijalizi, šta bi trebala jesti da bi poravila svoju kilažu eventualno, te da li smije uzimate kakve tablete kao što su vitamini i minerali kao i koenzim q10, pošto sam čitao da je dobar za jačanje srčanog mišića.

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Vaša majka sa navedenim problemima je bolje da predje na lečenje peritonealnom dijalizom, koja je u ovom slučaju mnogo bolja. Naime ova dijaliza je odlična za pacijente koji loše podnose hemodijaliz, a pogotovu za one sa ozbiljnom srčanim problemima (infsrkt recimo) . Na taj način mislim da će se rešiiti i njen nutriitivni status-stanje uhranjenosti mi apetita, ali uz redovnu kardiološku kontrolu i teraapiju. Ne očekujte previše od q10.