Postovani Prof.Kostic,molila bih za odgovor.Vec nekoliko godina imam  povremeno kamen u bubrezima.  Od januara prosle godine imam bolove u desnom bubregu- prema rezultatima  i UZ rekli su mi da imam upala bubrega,pila sam cefaleksin,pa  pancef.Negde u Maj prosle godine pronadgeni su 0.900g proteina.Od data  pa se do sada ima konstantno proteina u mokraci,le- povremeno visoki -  povremeno niski,eritrocitia - do 5.Nije upala besike jer smo radili  istoskopiju.Imam hipotireozu,pijem eutiroks od 75 svaki dan, pritisak je  u redu,eho nalazi su uredi, a dijagnoza je microalbuminuria.Interesuje  me dali je to opasno,i dali se mozda radi za pogresnu dijagnozu jer ima  trenutaka kada imam ne izdrzlive bolove u bubregu,i koje drugo  ispitivanje moze da se uradi da bi se utvrdilo o cemu tacno se radi.

    Odgovoreno: 01. 04. 2008.
    • Recidivantna (ponavljana) kalkuloza bubrega moze uzrokovati infekciju  mokracnih puteva, najpre donjih delova a onda i infekcije gornjih partija.  To se upravo manifestuje pojavom takvog nalaza u mokraci kakvo ste  opisali/ pojava belancevina, eritrocita i leukocita u mokraci/.  Potrebno je da se javite nefrologu i treba dovrsiti ispitivanja/  intravenozna urografija, dinamska scintigrafija bubrega itd/  Takodje treba ispitati razloge za ponavljanu kalkulozu. Neophodne su  redovne nefroloske kontrole/pregled urina, urinokultura, eho bubrega, a  pogotovu kod pojave tegoba.  Inace, hipotireoza i njena terapija najcesce ne mogu dati ovakve nalaze.