Pocituvan, napraveno mi e eho na abdomen i mi e otkrieno kamen vo desniot bubreg so golemina od okolu 6-7mm. Momentalno mi se naoga vo mocnite patista i predizvikuva uzasni bolki. Isto taka kamenot mi predizvika zastoj od 2-stepen. Pijam tecnosti vo golemi kolicestva, najmalku 3 litra dnevno, pijam tableti rowatinex, reciprox za infekcija. Kolku e opasno toj zastoj i kako na polesen nacin da se izvadi toj kamen od mene? Pozdrav

    Odgovoreno: 06. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Kalkulus veličine 6-7mmne može izazvati ozbiljnije probleme. Vi koristite dobru terapiju: protiv bolova, rowtinex i antibiotik. Neophodno je da se taj zastoj i eliminacija (spontana) prate ultrazvučno, pa tek ako ima problema onda se obratiti urologu. Nadam se ipak da će to na pomenutu terapiju dobro proći i da neće biti potreban drugi način eliminacije kamena.