Dr Kosticu, bila sam na ultrazvuku, gde su mi snimali bubrege i utvrdili u proksimalnom delu levog bubrega transonicnu zonu dimenija 0.9cm. Lekar mi nije rekao o cemu se radi pa se obracam vama sa molbom da mi pojasnite o cemu se radi. Dugogodisnji sam dijabeticar, a polozaj i velicina bubrega su u redu.

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Transsonična zona na ultrazvučnom pregledu bubrega označava pojavu tečnosti (cista, proširene čašice). Najčešće ne predstavlja ozbiljan nalaz i problem, ali su neophodne češće ultrazvučne kontrole, 2-3 puta godišnje, kako bi se pratila evolucija ove promene. Pored toga, neophodne su i redovne laboratorijske analize krvi i mokraće i praćenje funkcije bubrega, pošto ste dijabetičar, a dijabetes posle 10-15 god. može ozbiljno oštetitit bubrege.