postovani sa 15 god mi je utvrdjena policisticna bolest bubrega.sve do trudnoce nisam imala tegobe, ali su tad krenule,znaci i posle 8 godina od porodjaja, imam stalne urinalne infekcije,krv u mokraci,belancevine i dr.doktor mi nakon kontrole urina uvek daje cefaleksin i te tegobe prodju.mene interesuje da li je moguca jos jedna trudnoca.napominjem da moja majka ide na dijalizu zbog policisticnuh bubrega.takodje pijem lekove protiv povisenog peitiska.

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Pošto je policistična bolest bubrega nasledna bolest, ne može se izlečiti i progresivnog je toka. Često ide sa infekcijama mokraćnih puteva, krvarenjem u mokraći i povišenim krvnim pritiskom. Trudnoća često može biti pogoršavajući faktor. Zbog toga je trudnoća moguća, ali bi bila visoko rizična, iz gore navedenih razloga. Trudnoća bi zahtevala redovnu i striktnu kontrolu od strane nefrologa, što opet ne mora biti garancija za uspešan završetak, tim pre što i izvan trudnoće imate česte infekcije i povećan krvni pritisak.