Postovani doktore Na KT snimku stomaka i karlice,jesenas u VMA mi je nadjeno male cistice na oba bubrega,a kamen velicine 15 x 9 mm u jednoj casici nosim od 1993 godine.Nemam nikakvih tegoba.Sta mi savetujete?

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Cistične promene na bubrezima su dosta čest uzgredni nalaz pri ultrazvučnom pregledu bibrega ili pri pregledu bubrega na skeneru. Obično ne predstavljaju ozbiljniji problem, pa zbog toga Vam i ne izazivaju neke tegobe. Javljaju se u svim uzrastima, češće kod starijih ljudi, posle 50te godine života. Najčešće nije potrebna nikakva terapija. Vama bih savetovao da dse redovno kontrolišete kod Vašeg lekara i to laboratorijske analize i ultrazvučni pregled 1-2 puta godišnje. Ukoliko se ustanove promene i progresija nalaza, primenjuje se i adekvatna terapija, punkcija ciste na primer.