Postovani profesore, imam jedno pitanje . Posle dugotrajne upotrebe pronizona, posto sam bio transplantirani bubrezni bolesnik, bubreg je prestao sa radom koji je nedavno izvadjen prestao sam da pijem pronizon. Interesuje me da li se javljaju neka nezeljena dejstva jer imam jake bolove u zglobovima i uopste lose se osecam. Unapred Vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Dugotrajna primena glukokortikoida (pronizona) u indikacijskim slučajevima može izazvati brojne poremećaje (gojaznost, promene na koži lica, oštećenje želuca, kostiju itd.) Zbog toga je neophodna redovna zaštita i prevencija tih oštećenja. Vama bih savetovato da uradite koštanu denzitometriju i konsultaciju sa reumatologom, koji će shodno nalazu odrediti terapiju.