Molim vas da mi objasnite razliku između intravenske pijelografije i dinamske scintigrafije i navedete doze zračenja pri ovim pregledima. Imam 30 godina i još nisam majka pa me interesuje u kojoj meri ova snimanja mogu da ostave posledice na moje reproduktivne organe pošto uskoro planiram bebu. Molim vas da mi nešto kažete i o zračenju pri cistografiji. Unapred zahvalna. . .

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Intravenska pijelografija je radiološka metoda, a dinamska scintigrafia
      ja izootopska metoda ispitivanja i obe metode mogu ozračiti organizam, ali sigurno daleko više se organizam ozrači tokom ivp, pa je zbog toga i treba izbegavati, pogotovu u vašem slučaju i pogotovu ako ne postoje hitne i zaista neophodne indikacije za to. Ako već mora, bolje je uradfiti dinamsku scintigrafiju, ako mora ivp, mora se primeniti striktna zaštita reproduktivnih organa. Najveće zračenje organizam i posebno pomenuti organi dobijaju pri cstografiji tako da nju sigurno treba izbeći, osim ako nije naj-najneophodnija.