Poštovani, moj sin boluje već 12godina od nefrotskog sindroma. Sada ima 14g. Nakon urađene biopsije histološki nalaz je fsgsh. Do sada je imao preko 30recidiva i zadnje 4g je na terapiji cell cept, 2x750mg i calcort u zavisnosti od šeme davanja i trenutnog stanja bolesti. Ono što me zabrinjava (naravno, pored svih mogućih komplikacija) je nerazvijenost polnog organa, kao mogućeg kompleksa u njegovoj dobi. Napominjem, da kod njega nema još vidnih simptoma puberteta. Molila bih vas da mi malo prokomentarišete posljedice ove bolesti. Unaprijed hvala! Evelina

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Pomenuta bolest (fsgs) je nažalost hronična bubrežna bolest glomerula, leči se dobro, kako se iz pisma i viidi. Pomenute probleme sa razvojem sekundranih seksualnih karakteristika-pojava puberteta, može imati neke veze sa osnovbnom bolešću bubrega, čak i sa terapijom, ali mislim pre svega da se zbog toga morate obratiti pedijatrijskom endokrinologu u nekoj od klinika za dečje bolestu u nekom od kliničkih centara, koji će dete pregledati, uraditi analize i i videti koliko je to uzrokovano bolšću, terapijom ili ima i nekih endokrinoloških problema