Ovo pitanje je za nefrologa. U 28. Nedelji sam trudnoce, i nosim devojcicu koja je u redu osim sto mi je na zadnjem ultrazvuku receno da joj je desni bubreg pelvicni (konjska potkovica) . Mozete li mi objasniti o cemu se radi i koje probleme izaziva ovakav bubreg? Na sta kao buduca mama ovakve devojcice bih trebala da pazim? U trudnoci ne pusim i ne pijem hranim se zdravo- da li je takva malformacija genetska ili moja krivica? Hvala lepo nadja m.

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Dosta je hrabro od strane lekara postaviti dijagnozu in utero potkovičasti bubreg, tako da to prihvatite sa rezervom. Medjutim i ako jeste to je urodjena anomalija za koju vi sasvim sigurno niste krivi, a takodje treba da znate da to nije veliki problem i dete ne bi trebalo da ima skoro nikakvih problema. Ipak neophodno je da se dete kontroloiše (eho bubrega i urin) kod pedijatriskog nefroploga, koji će shodno nalazu zakazivati dalje redovne kontrole i odredjivati eventualnu terapiu, koja veruujem neće ni biti potrebna.