Postovani,prof. Kosticu, pisem Vam u nameri da mi resite nedoumicu.Skoro sam diplomirala na mediciskom fakultetu u Beogradu,ali zelim da Vam se obratim najvise zbog svog neiskustva u radu.Imam 25 godina. 9 meseci unazad mi se javljaju urtikarije,zbog kojih sam isla na detaljne anlize.Tom prilikom mi je nadjena hematurija u mokraci u avgustu 2007.,tacnije pisalo je da imam "puno" eritrocita.Otisla sam kod urologa.Pre 20 dana sam ponovo radila rezultate i sada imam 15-20 eritrocita u mokraci,5-6 leukocita,hemoglobin +,spec. tezine 1025,ph=7,slabo zamucen,malo epitela,dosta urata,(proteini,glukoza,ketonska tela,urobilinogen,bilirubin b.o.).Na levom bubregu urolog je video hiperehogene zone na UZ-u koje su mu licile na pesak.I zaista pri mokrenju,osecam svrab i peckanje i grebanje.Kreatinin je 67,7mmol/l,a urea 3,4mmol/l,sto je u redu,ast,alt,alkalna fosfataza,holesterol,proteini,glukoza su b.o. Sedimentacija je 6,a fibrinogen 2,5.Leu 3,6x10 na 9,er 4,19x10 na12,granulociti su snizeni 1,6x10 na 9,ostatak leukoc. formule je u redu.Hemoglobin je 110 g/l.trombociti su 212x10 na9.Isla sam kod alergolaga i ocekujem testiranje na alergene za koji dan,ali me je moja doktorka na studentskoj polklinici zabrinula da je rec mozda o sistemskoj,imunskoj bolestii da su urtike mozda povezane sa bubregom i hematurijom.Ja se ne slazem sa tim,drugih tegoba sem urtika nemam,rezultati su dobri.Alergolog je tu pretpostavku negirao,ali molim Vas da mi odgovorite,moze li hematurija biti samo zbog peska?Treba li da uradim imunoglobuline? Hvala na odgovoru?

    Odgovoreno: 16. 03. 2008.
    • Pojava hematurije moze biti izazvana brojnim oboljenjima(tuberkuloza,kamen u nubregu,tumor,upala bubrega-glomerulonefritis i dr.).Nekada hematurija moze biti i u sklopu sistemskog vaskulitisa koji je najcesce alergijske prirode i koji daje promene,ne samo na bubrezima nego i na drugim organima i koji najcesce ne ide samo sa hematurijom.Takodje,u tom slucaju postoje i imunoloski poremecaji-porast imunih kompleksa,antinuklearnih i anti DNA antitela,pad C3 komplementa itd. Iz Vaseg opisa sve ovo ne vidim i sasvim bih se slozio sa alergologom da Vasa hematurija nije povezana sa alergijskim manifestacijama koje Vi imate i treba slusati njegove savete.