Postovani, radi se o cetvorogodisnjoj devojcici. Dijagnoza: hipoparatireoidizam. Indeks kalcijum/kretinin u urinu 2,5 a magnezijum/kalcijum je 1,03. UZ bubrega: Bubrezi su normalnog polozaja, desni 73 mm, levi 76 mm, obostrano prisutne hiperehogene piramide, ocuvane debljine parenhima, bez dilatacija PK sistema. Mokracna besika uobicajnog izgleda. Kako da sacuvamo bubrege s obzirom da imamo terapiju: kapi AT-10, CaCO3, MgO2, Hemopres.

    Odgovoreno: 16. 03. 2008.
    • U slucaju hipoparatireoidizma trebo redovno kontrolisati nivo parathormona,kalcijuma,fosfora,alkalne fosfataze u krvi,kao i eho bubrega.Neophodna je i redovna kontrola pedijatrijskog endokrinologa i nefrologau visokospecijalizovanoj ustanovi( K.C Nis,Beograd)i adekvatna,pre svega,endokrinoloska terapija. U slucaju hipoparatireoidizma bubrezi redje mogu biti osteceni,nego u hiperparatireoidizmu,ali ih treba redovno kontrolisati.Najvaznije je,ponavljam,adekvatna kontrola i terapija od strane decjeg endokrinologa.