Kreatinin je znatno uvecan, takodje i urea, od kako redovno, tj. 6-to mesecno radim analizu krvi i mokrace, tj. 10-tak poslednjih godina. Sta je moguc uzrok? Koliko je povecanje kreatina i uree ozbiljno stanje i sta mi mozete preporuciti. Pri pregledima nisam dobio nikada i nikakvu dijagnozu! Zadnjih 20 godina kontrolisem visoki pritisa (enalapril) pre 30 godina imao sam jednu makro hematuriju, na vma dijagnoza nije data kao oboljenje bubrega-pretpostavlja se izbacivanje kamena ili krupnijeg peska iz bubrega (hematurija je usledila posle popijene vece kolicine piva)

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Iz pisma se ne vidi kolike su vrednosti ureje i kreatinina, ali ako su povišene kako navodite, onda imate burežnu slabost. Bubrežnu slabost mogu dati sve bubrežne hroničnee bolesti-glomerulonefritis, pijelonefritis itd, što je nemoguće reći na osnoovu podataka iz pisma. Moguće je da je funkciju bubrega oštetio i dugo godina povišen krvni pritisak. Ipk, neophodne su, kako ste i do sada radili, redovne kontrole kod nadležnog nefrologa, a vreme na koje će se one raditi odredjuje on na osnovu laboratorijskih analiza.