Moja baba je vec dugi niz godina, bubrezni bolesnik. . . Ima problem u potrazi za kalcijumom, jer se dosad, svaki koji je konzumirala, deponovao u bubrege. . . Molio bih vas za strucno misljenje koji je najbezbedniji kalcijum koji ne pravi kamen u bubrezima. . . Unapred vam hvala. . . Nemanja.

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Ne vidi se iz pisma koji je razlog uzimnja kalcijum, tj njegovih soli, ali i ako postoje indikacije, bubrezi izlučuju veče količine kalcijum, a on se izlučuje i stolicom, tako da u normalnim uslovima terapija kalcijumom. , ne bi trebalo da dovede do taloženja soli kalcijuma u buregu. Ako se to ipak desi, treba ispitati, koji je razlog za to, možda poromećena funkcija paratireoideje npr. , a najverovatnije nisu u pitanju preparati kalcijuma. Može to da se desi i ako istovremeno uzima vitamin d.