Postovani doktore, pre 20 dana osetio sam bol u predelu desnog bubrega. Nakon pregleda ultrazvukom ustanovljeno je da u desnom ureteru postoji kamen i da se javo samo pocetni zastoj. Prepisan mi je lek Rowatinex i dosta tecnosti.Bolovi su se smirili nakon dva dana i posle toga nisam imao problema. Nakon 5 dana dosao sam na kontrolu i ultrazavukom je ustanovljeno da nema promena, odnosno da je kamen jos uvek tu.Upucen sam na snimanje rendgenom i na analizu krvi koju sam obavio nakon deset dana. Laboratorijski nalaz: kreatinin 95 μmol/l urea 4,4 mmol/l Rendegenski nalaz: Nativna rendgenografija urotrakta IVU Desno u visini L2/L3 senka intenziteta kalcijuma dijamtra oko 5mm koja odgovara konkrementu u pocetnom delu desnog uretera. Bubrezi su urednog polozaja, oblika i velicine.Kontrasno sredstvo bubrezi ekstratuju desni diskretno usporeno, levi pravovremeno. Pijelokaliksni sistemi su razgranati. Desno casice ektaticne, levo casice uredne. Ureteri su urednog polozaja, toka, dijamtra u granici normale, prohodni. Mokracna besika urednog je polozaja, ostro ocrtane konture. Molim vas da mi odgovorite sta vi o tome mislite. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Na osnovu nalaza koji ste opisali,verovatno se radi o kamenu u desnom ureteru,koji pravi nekompletni zastoj u oticanju mokrace.Zbog toga je neophodno redovno nefrolosko i urolosko pracenje,laboratorijske analize,pre svega pregled urina i eho bubrega pa ako se zastoj pogorsava,urolog mora intervenisati-izvaditi kamen sondom. Prema prilozenim nalazima funkcija bubrega je ocuvana,ali ne prilazete pregled mokrace gde bi se videlo postojanje krvarenja i infekcije,koju treba leciti. Dok se urolog ne odluci za eventualnu intervenciju,neophodno je uzimati "Rowatinex" i po potrebi antibiotik i sredstva za umirenje bolova.