PoÅ¡tovani, Koje je sve preglede neophodno uraditi da bi se pacijent spremio za  transplantaciju bubrega? Za koje od pregleda pacijent mora da bude hospitalizovan? Unapred hvala na odgovoru i puno pozdrava.

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Za transplantaciju bubrega je neophodno uraditi brojna ispitivanja,tako da je skoro nemoguce sve njih ovde pobrojati. Ipak,prvo i osnovno je uraditi krvnu grupu i Rh faktor,HLA - tipizaciju i ispitati postojanje limfocita-toksicnih antitela. Nakon toga ispituju se svi organi i sistemi kako bi se utvrdilo stanje tih organa pa ako nesto nije u redu,to leciti.Neophodno je videti stanje jetre,zeluca,srca,pluca,paratiroidne zlezde,mokracne besike,postojanje virusa itd,pa sve sto je patolosko treba leciti,pa tek onda planirati transplantaciju bubrega. Zbog svega navedenog ne moze se tacno predvideti duzina i neophodnost bolnickog lecenja.Ako je sve u redu,jedino je neophodno bolnicko lezanje za arteriografiju. Ukoliko se radi o transplantaciji sa zivog davaoca,potrebna su jos neka ispitivanja sa potencijalnog davaoca.