Postovani Profesore Nisam ni sanjao da su bubrezi toliko slozeni ljudki organi koji mogu dobiti toliko vrsti bolesti . Dobijo sam bolove i sa cas su se sni pretvorili u javu. Napravijo sam EHO snimak i dobijo sam sledece rezultate : HEPAR PANKREAS I LIEN SU EHO UREDNI. CHOLECYSTA SO GUSCIM SADRZAJEM U LIMENU. DESNI BUBREG SA DILETACIJOM KANALNOG SISTEMA GR1/2 BEZ VIDLJIVIH AKALKULOZA. LEVI BUBREG SA SITNOM KALKIS KALKULOZOM - PESAK. UROVEZIKA PREPUNETA SA RAMNIM KONTURIMA. Sta ovaj izvestaj u sustini znaci nisam bas siguran i molio bih vas na kratkom objasnjenju. Jedinu terapiju koju primam je spasmeks tablete protiv bolova i unosenja vise tecnosti u urganizam. Sta ova dijagnoza znaci i sta bi mi vi preporucili kao terapiju i shrani a naravno i u daljem ljecenju...??? S postovanjem

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • U Vasem slucaju,pri ultrazvucnom pregledu bubrega,jedino sto odudara od normalnog eho nalaza je dilatacija kanalnog sistema desnog bubrega.U levom bubregu ima peska,sto ne znaci nista posebno. Sto se tice nalaza na sdesnom bubregu,neophodno je uraditi i druge metode sem ultrazvucnog pregleda,da bi se reklo tacno o cemu se radi.Nalaz koji ste opisali ako bi samo to gledali,ne ukazuje na neki patoloski proces(kamen,suzenje kanala i dr). Zbog svega toga ja bih Vam predlozio da ponovite ultrazvucni pregled na istom ili nekom drugom mestu,da vidite da li se taj nalaz odrzava.Ukoliko se odrzava,javite se najblizem nefrologu,koji ce predloziti dalja ispitivanja(laboratorija,scintigrafija bubrega,dubinsko snimanje bubrega-IVP itd).Ako se pak nalaz povukao,raditi povremene eho kontrole,1-2 puta godisnje. U svakom slucaju,ponavljam jos jednom,samo jedna metoda ma koliko bila sigurna i dobra,nije dovoljna da se ozbiljno proceni i adekvatno odgovori na Vase pitanje.