Poštovani,
    moja devojčica ima osam meseci, jaka je, stabilna, hoće na nogice, lepo jede, uobročena je, prava beba. Ali, na rođenju joj je konstatovana sumnja na osd (kako su mi rekli lekari - završetak kičmice nije do kraja razvijen) pa stoga može doći do raznih urinarni infekcija i komlikacija. S obzirom da je imala malo bakterija u urinu, neurohirurg mi je dao uput za "rtg ls kičme ap i eho uro trakta i ls regije". Da li možete na srpskom da mi objasnite malo bliže o čemu se tu zapravo radi i kako se izvodi eho uro trakta, jer sam jako uplašena a naši lekari neće ništa da objasne.
    Zahvalna mama Milica.

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      mislim da je neophodno pored neurohirurga da se javite i najbližem pedijatriskom nefrologu i dečjem urologu u nekom od vama najbližih kliničkih centara, radi ispitivanja mokraćnih puteva. Što se tiče vašeg pitanja o kojim snimanjima je reč, "eho urotrakta" je ultrazvučni pregled bubrega i mokraćnih puteva i potpuno je bezazlena metoda i bezopasna čak i za tako malu decu. Međutim, rentgenski snimak slabinskog dela kičme je radiološka metoda, pa je moguće i malo ozračenje deteta, što nije poželjno. Zbog toga ga treba raditi samo ako je neophodno i uz obaveznu zaštitu deteta od zračenja, posebno u predelu janika, što radiolozi nadam se znaju.