Dobila sam odgovar za gemzar ali me je interesovalo da li kreatinin može da raste od terapije gemzar i da li je creat-160 zabrinjavajući, s obzirom da je jedan bubreg uklonjen komplet i sa drugog mali tumor?
    Hvala

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      vrednost kreatinina od 160umol/l, je povećana i ukoloko se javlja to u više navrata i u dužem periodu, ukazuje na bubrežnu slabost s obzirom nato da se radi o jedinom preostalom bubregu. Svaki lek, pa lek koji ste pomenuli, koji se duže koristi i ukoliko se izlučuje preko bubrega, može uticati na smanjenje funkcije bubrega i porasta kreatinina u krvi, pogotovu ako se radi o jednom bubregu, koji je takodje operisan, "odstranjen mali tumor" kako ste naveli. Zato je neophodno da se konsultujete sa najbližim nefrologom i lekarom koji je ordinirao pomenuti lek i ako je potrebno da se podesi doza tog leka za smanjenu funkciju tog preostalog bubrega.