Profesore Kostiću,
    već sam vam pisala i očekujem odgovor. Nego, htela sam jos nešto da vas pitam, pošto sam u velikoj dilemi. Naime, desni bubreg mi radi oko 10%, levi funkcioniše, postojala je hidronefroza desnog, na retrogradnoj viđeno suženje. Urolozi kažu da taj bubreg treba vaditii operacija mi je zakazana. Međutim, pre neki dan sam bila kod nefrologa koji me ubeđuje da taj bubreg ne treba da se vadi, građen je normalno samo je umanjen veličine oko 8 cm ili 7,5 a drugi 12 cm. Ja zaista više nisam pametna šta da radim? Kreatinin mi je bio negde 63 negde 85 sad mi je 101, urea je u redu. Imam infekcije od marta, stalno se pojavljuje esh coli čas do 100 000, čas preko 100 000 Trenutno pijem pipegal zatim treba da nastavim nofocin. Moje tegobe su sledeće: otičem i tad su mi diureze smanjene, ali bukvalno buknem u licu, deformišem se. Zatim splasnem pa mi diureze budu bolje, inače vode pijem mnogo. Osećam umor i bol u predelu bubrega a ks i urin ne pokazuju znake pijelonefritisa, tako kažu lekari. Le čak niži 3, 8, se 16. Le u urinu idu do 8, poslednji put proteini u urinu su bili pozitivni. Treba da uradim klirens kreatinina u skorije vreme. Pth mi je povećan 11,3 inače imam bolove u kostima a kalkulozu nemam. Uz štitne je u redu, planirana je scintigrafija. Šta vi mislite, odakle potiču moje tegobe? Šta bi trebalo još da uradim od dijag pretraga? Da li da vadim taj desni bubreg?
    Pozdrav od Drage

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      pitanje vađenja bubrega u ovakvim slučejevima je zaista delikatno. Međutim, postoje više kriterijuma za ili protiv takve odluke. Prvi je da bubreg ima manje od 20% funciju (vaš ima 10% ), a drugi je da taj bubreg daje komplikacije (infekcije, bolove, krvarenja itd), sa opštim lošim stanjem povremeno, zatim ako postoji hidronefroza iv stepena, što je kod vas verovatno slučaj. Prema ovim navodima postoje svi ispunjeni kriterijuma da se taj bubreg odstrani i to bi bio i moj predlog. Vi inače imate očuvanu globalnu funkciju levog bubrega i on će sigurno preuzeti ulogu oba bubrega. Ukoliko se to ne uradi taj bubreg će vam sve veće probleme praviiti češće će bivati komplikacije.