Pre mesec dana sam imala razbijanje kamena u bubregu litoklastom, pri čemu je uvedena sonda. Sonda i dalje stoji jer imam zakazano razbijanje drugog kamenčića eswl metodom, ali već se mesec i-po lečim od raznih bakterija (prvo esherihija koli, pa enterokokus. . .) . Da li postojanje sonde u uro-traktu uzrokuje ili olakšava pojavu raznih bakterija? Da li je moguće raditi razbijanje kamena u bubregu ukoliko urin nije sterilan? Molim vas da malo objasnite ovo tj. zašto je bitan sterilan urin za proceduru? I da li u Bg-u i NS-u postoje privatne ordinacije koje rade eswl metodu?
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      svaka intervencija na mokraćnim putevima predstavlja veliki rizik za ubacivanje infekcije u mokraćni sastav. U vašem slučaju, kao i u velikoj većini takvih slučajeva (sonda, razbijanje komena), je sigurno razlog za te infekcije i stgo su nažalost često ozbiljne infekcije, koje zahtevaju dugotrajnu, upornu i adekvatnu antibioterapiju. Za naredni eswl mokraća mora biti sterilna. Nije mi poznato da li negde u Srbiji ima privatni centar sa litostaro.