EHO: Desni bubreg uzd.promera oko 10 cm, parenhim 12 mm, ehogenosti gr O-I, nekoliko hiperehogenih senki bez eho odjeka. Levi bubreg 12 cm, parenhim 16 mm, bez staze kalkuloze. Uradjena analiza urina - 24 sata, moja doktorka - nefrolog je rekla da su trazene analize u granicama normale (kreatinin, urea, cliners .......), ali nije zadovoljna stanjen desnog bubrega. Zakazana kontrola za 8 meseci. Ako mozete da mi kazete sta se podrazumeva pod hiperehogenim senkama i da li je normalna razlika velicine izmedju levog i desnog bubrega.

    Odgovoreno: 24. 03. 2007.

    • Ultrazvučna razlika između jednog i drugog bubrega može biti prisutna i najčešće ne predstavlja neki veći problem,bar u Vašem slučaju.Da bi ste utvrdili i razliku u funkciji bubrega neophodno je uraditi dinamsku scintigrafiju bubrega sa separatnom funkcijom svakog bubrega.Na ovaj način će se videti oblik,položaj i veličina desnog bubrega i razjasniti te "hiperehogene senke".Takođe će se videti i funkcija tog bubrega i videće se kompletno njegovo stanje pa tek onda možemo biti njime "nezadovoljni". Ako ovo snimanje ne možete uraditi,uradite makar intravensku pijelografiju (IVP)!