Imam 46 godina i vec 20-tak godina imam problema sa bubreznim kamencima, do sada sam imao tri puta lasersko razbijanje i eliminaciju, ali se uvek nakon izvesnog vremena opet stvaraju, funkcije bubrega su normalne. Jos pre mnogo vremena izvrseno je ispitivanje uzoraka u institutu "R.Boskovic" u Zagrebu i nisma dobio nikakve pouzdane odgovore o uzrocima nastanka. Molim Vas za vas komentar u vezi ove pojave i kakva su Vasa iskustva u resavanju problema sa kamencima. Da li je stetno po bubrege uopste lasersko razbijanje kamenca. Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 24. 03. 2007.

    • Ponovljeno stvaranje kamena u bubregu može predstavljati ozbiljan problem,pošto može izazvati oštecenje bubrega(što kod Vas još nije slucaj) i ponavljanje infekcije.Zato je potrebno redovno pracenje(ultrazvuk,laboratorija itd- 1-2 puta godišnje)kao i detaljnije ispitivanje uzroka nastanka ponovljene kalkuloze.Jedan od razloga može biti pojacana funkcija paratštitne žlezde(povecan parathormon u krvi),a može biti i pojacano izlucivanje kristala onih supstanci koje lako kristališu u mokraci,npr. cistin. Potrebno je da se javite urologu i nefrologu koji ce uciniti ova i druga ispitivanja i preduzeti odgovarajuce mere. Što se konkretno Vašeg slucaja tice,prognoza je najverovatnije dobra s obzirom na cinjenicu da to traje vec 20-ak godina ali je neophodno da se i redovno kontrolišete kod nefrologa i urologa i energicno lecite svaku infekciju,kao i da koristite sredstva koja sprecavaju kristalizaciju supstanci i nastanak kamena. Ucestalo "lasersko" razbijanje kamena u bubregu najcešce nije štetno,ali treba reci da bubreg u tim aktima trpi,pa može biti i oštecen,tako da je to akutno i kratkotrajno.