suprug ima dva kamena u levom i pesak u desnom bubregu.Ne pije dovoljno tecnosti bolje reci uopste ne pije vodu i poslednja dva meseca ima problem sa oscilacijom pritiska i nekim cudnim napadima toplote i hladnoce naizmenicno,trnjenjem potioka,jezika i leve ruke i noge.Uradjeni sva kardiovaskularna ispitivanja i sve je o.k. Da li ovi simptomi mogu imati veze sa nedovoljnim unosenjem tecnosti u organizam i sta Vi preporucujete? Hvala unapred

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Tegobe koje Vas suprug ima a koje Bi navodite sigurno nisu u vezi sa prisutnim peskom i kamenom u bubregu.Navedene tegobe sigurno imaju veze sa oscilacijama krvnog pritiska,na koje sigurno reaguje vaskularni sistem na opisan nacin. Sto se tice unosa tecnosti,to je u zdravih osoba regulisano brojnim "automatskim" regulatornim mehanizmima,tako da ne zavisi mnogo od volje coveka.U svakom slucaju neophodno je napraviti bilans tecnosti,pratiti unos i gubitak mokracom i videti da li je normalno,a vazno je pratiti i telesnu tezinu.Ipak svim pacijentima koji imaju pesaku bubrezima, preporucuje se veci unos tecnosti.