Postovani doktore, postavila sam vam pitanje o policisticnim bubrezima i da li je to nasledno, s obzirom da sam majka dva decaka od tri i jedne godine?pitala sam i koje su posledice ove bolesti kao i za rezim ishrane?dobila sam vas odgovor koji mi ne ukazuje da je taj odgovor upucen na moja pitanja,vec na necije drugo pitanje i drugu dijagnozu,ili je u pitanju neka greska, pa vas stoga molim da mi ponovo odgovorite.unapred zahvalna

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Policisticna bolest bubrega odraslih osoba je nasledna bolest bubrega i ako sam dobro razumeo,Vi bolujete od policisticne bolest,imate dva decaka i pitate kakve su posledice po njuh.Mogu Vam reci,nazalost,da postoji verovatnoca da je neko od deteta ili cak oba,nasedilo policisticnu bolest.Ova bolest ce poceti da se ispoljava tek nakon 30-te god zivota(krv u mokraci,povisen pritisak,veliki bubrezi sa vise cisti na ultrazvuku i dr).Zbog toga bi bila neophodna njihova,a i Vasa redovna kontrola od strane nefrologa,tj za decu od strane pedijatrijskog nefrologa. Sto se posledica tice,policisticna bolest bubrega odraslih se moze i mora leciti i pratiti,ali nazalost se ne moze izleciti.Neophodno je pravovremeno leciti i svo ostalo sto bolest uzrokuje(povisen krvni pritisak,infekcije,krvarenja iz cisti itd). Ishrana zavisi od gore navedenih tegoba,kao i od stanje i stepena smanjenja funkcije bubrega.