Nedavno sam bila na ultrazvuku i ustanovili su mi da je levi bubreg uvecan, medjutim po tom pitanju se nista nije uradilo. Zanima me, da li je to opasno i sta bi trebalo da uradim kako bi se ustanovilo zbog cega je uvecan? Rekli su mi da je moguce da bubreg bude prirodno uvecan, ali kada sam dala mokracu na pregled nadjene su bakterije. Molim vas da mi napisete sta bi bilo pametno da uradim? Hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Nekada je moguce pri ultrazvucnom pregledu bubrega naci nejednake bubrege.To moze biti zaista tako ili da je samo tako vidjeno ultrazvukom.Ukoliko je zaista tako,treba videti tacno dimenzije bubrega,pa videti da li je desni smanjen,a levi veci,ali normalan.Ukoliko je desni normalne velicine,a levi veci,ne treba nista posebno preduzimati,ali povremeno(1-2 puta godisnje)kontrolisati bubrege ultrazvucnim pregledom. Medjutim,posto ste Vi uradili pregled mokrace i nadjena je infekcija mokracnih puteva,potrebno je konsultovati nefrologa i mozda uraditi intravensku pijelografiju.Takodje bi bilo pozeljno uraditi i dinamsku scintigraafiju bubrega,koja ce tacno odrediti velicinu ali i funkciju bubrega i videce se da li je zaista levi bubreg veci od desnog.

Komentari na pitanje: #3016

    • Lijevi bubreg mi je manji i postupalno izmjenjen kanalni sistem sa mikrolitijazom. Je li to sve opasno?

    • Meni je bubreg uvecan 160.mm imam jake bolove imam samo 22 godine.

    • Lekar mi je na ultrazvuk našao da je levi bubreg grbav i ne prelazi neku dimenziju od 6 cm. Kaže da je manji u odnosu na desni, daju mi uput za dalje a ja ne znam zašto to da radim kada mene ništa ne boli.

    • Slavica Nenadov 14. 05. 2016.

      Pijelokaliksnisistem je dilatiran, deformisan, baloniranih casica. Suspektna je stanoza pijeliuretericnog vrata. Ureter se neprikazuje ni nakon 60 minuta. Predlaze se rp levo. Desni je uvecan cc 16 cm,

    • Imam cerku od 7 godina pre dve godine je pocela da mokri nocu u krevetu. Odvela sam je kod decijeg lekara i uputio me je na snimanje bubrega, na snimanju se ispostavilo da je desni bubreg 5, 6 cm a levi 7, 1cm i jos na desnom bubregu se vidi oziljak. Sa rezultatima sam otisla kod decijeg lekara ali on nije nista preduzeo vec je samo rekao da je to hronicna upala bubrega i da treba napraviti za 6 meseci kontrolu. Tako sam i uradila ali sada su rezultati gori nego predhodni desni bubreg se smanjio sada je 4, 6 cm a levi 9, 1 cm. Molim vas za savet sta dalje da uradim i ako je neko imao slican problem da se javi. Unapred zahvalna dragana i mala helena