Zovem se Biserka!
    Ustanovljeno mi je da imam hipoplaziju levog bubrega. Interesuje me kako je ta bolest nastala i kako da se dalje ponasam! U nadi da cete mi ogovoriti dacu vam vise podataka o sebi!
    Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 25. 02. 2007.

    • Hipoplazija jednog bubrega je urođena anomalija veličine jednog bubrega,i najčesće je iz ove grupe anomalija.Bubreg je histoloski normalan,ali ima smanjen broj osnovnih jedinica bubrega(nefrona),a normalno ih je milion po bubregu.Zbog napred rečenog,taj bubreg moze biti i sa oslabljenom funkcijom.Zato je neophodno da se javite najblizem nefrologu kako bi se utvrdila i funkcija tog bubrega(dinamska scintigrafija bubrega i drugo). Hipoplazija jednog bubrega ima dobru prognozu,pogotovu,ako je drugi bubreg zdrav,koji preuzima nedovoljnu funkciju smanjenog bubrega. Neophodno je da se javite najblizem nefrologu kako bi se ispitala funkcija svakog bubrega ponaosob.Nakon toga potrebne su i redovne kontrole nefrologu,1-2 puta godisnje,a u međuvremenu- uobičajen način zivota i ishrane.