Uz veliko postovanje hocu da Vam pozelim sretnu Novu godinu i puno  zdravlja i srece.Ja imam jedan problem, naime 2003 god. su poceli moji  problemi sa bubrezima da bi 2005 god. uradila transplataciju bubrega te  imala par odbacivanja da bi taj bubreg konacno u oktobru 2007. stao te sam  sada na HDF-u.U medjuvremenu sam se udala pa bih vas zeljela pitati koliko  je trudnoca moguca za pacijenticu na dijalizi?Moja dijagnoza je  glumeruloskleroza IV stepena.Inače sam iz Bosne.   Unaprijed hvala na VaÅ¡em vremenu.

    Odgovoreno: 20. 01. 2008.
    •

      Trudnoća tokom dijaliznog lečenja bolesnica je moguća,ali je pre toga neophodno detaljnije ginekološko i nefrološko ispitivanje.Obično žene na dijalizi nemaju redovne i adekvatne cikluse,pa ni ovulaciju zbog čega je retko moguće začeće.Ukoliko se desi začeće uz veliki rizik uz veliki rizik i adekvatno i ginekološko i nefrološko praćenje,trudnoću je moguće izneti do kraja. Ipak,Vama bih savetovao da se uradi druga transplantacija,sa kojom je trudnoća sasvim moguća.