Interesuje me da li se leci asiptomatska bakteriurija kod dece (  devojcica ima 9 godina).Devojcica nema nikakve probleme osim sto je  dole stalno crvena pa se stalno mackamo kremicama.Da li se leci  ako nalaz pokazuje eserihiju preko 100.000 i mnogobrojne leukocite?

    Odgovoreno: 20. 01. 2008.

    • Asimptomatska bakteriuruja se u principu ne leči.Medjutim treba prethodno isključiti sve razloge za bakteruiuriju,posebno kod dece,pa tek onda proglasiti asimptomatsku bakteriuriju.Iz pisma se ne vidi da li je to uradjeno.Kod dece treba pre svega isključiti pojavu neke anomalije ,pre svih veziko-uretralni refluks.Inače,ako postoji "crvenilo dole"kako ste naveli,može se desiti da postoji lokalna infekcija spolja ,pa to daje bakteriuriju-kontaminacija urina. Ukoliko je urinokulturom izolovana E.coli sa nalazom leukocita u urinu,takvu infekciju treba lečiti,pogotovu ako postoje i subjektivne tegobe-pečenje pri mokrenju,učestalo mokrenje itd. Moj savet Vam je takodje da se javite najbližem pedijatrijskom nefrologu(Niš,Beograd,Novi Sad) koji će uraditi ono što je neophodno.