Moja Tetka je operisala Ca ovarijma i tom prilikom je urađena opsežna resekcija creva. Od tada je, zbog veoma čestih i vodenih stolica stalno na ivici dehidratacije i od elekrolita najviše gubi Mg. To nadoknađujemo infuzijama Ringera u koji stavljamo MgSO4 (otprilike 10 puta mesečno, po 1 litar Ringera sa 20 ml 10% MgSO4, sporo i.v.). Još od operacije urea i kreatinin su u stalnom porastu, to je uvek smatrano prerenalnom komponentom zbog dehidratacije, ali u poslednje vreme kreatinin dostiže jako visoke vrednosti (poslednjia vrednost je 279). Čekamo konsultaciju nefrologa, ali ne znam da li je moguće da joj ovom stalnom i.v. administracijom MgSO4 pogoršavamo renalnu insuficijenciju (s druge strane nemamo izbora jer bez toga upada u tešku hipomagnezijemiju)?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 03. 2009.
    • Pitanje porekla i uzroka bubrežne insuficijencije u ovom slučaju je veoma teško otkrriti s obzirom na to da se radi o kompleksnom bolesniku. Jedan od razloga može biti ta stalna dehidratacija i prernalna bubrežna slabost, ali ako to traje duže, onda dolazi i do trajnog uništenja bubrežnih struktura i pojave renalna insuficijencije. Stanje posle resekcije tumora ovarijuma može dovesti i do zastoja u bubreziam. Razlozi koje ste vi naveli (MgSO4 i dr) su uglanom beznačajni.