Moj otac je imao kreatinin 400,koji mu se u bolnici povecao na 800.Lekari predlazu dijalizu,koju on ne prihvata,pa me interesuje da li postoji drugo resenje ili lekovi koji to mogu da zalece.Unapred vam zahvaljujem.

    Odgovoreno: 30. 12. 2007.
    • Pacijenti koji su imali kreatinin 400,pa se povećao na 800mmol/l najverovatnije imaju pogoršanje stabilne bubrežne slabosti.Ukoliko je tako,treba videti koji je razlog,otkloniti ga i može doći do poboljšanja,tj. pada kreatinina.To bi značilo da Vašem ocu,u ovom trenutku,ne bi bila potrebna dijaliza. Međutim,moram da Vam kažem,da će Vašem ocu sigurno jednog dana biti potrebna dijaliza,ukoliko ima hroničnu bubrežnu slabost.Znači,ne postoje lekovi ili neka druga sredstva,kojima bi se dijaliza izbegla.Inače,načini lečenja terminalnog stadijuma hronične bubrežne slabosti su: hemodijaliza,peritoneumska dijaliza ili transplantacija bubrega. Ja sam skoro siguran da bi Vaš otac prihvatio dijalizu ukoliko se dugotrajno radilo,i sada radi ,na psihološkoj pripremi za taj vid lečenja.To često nije lako ali je uvek moguće.