imam 14 godina a pre 3 godine konstantovn mi je nefrotski sindrom.Od tada recidiv sam imala 3 puta.Zadnji put proteini su se pojavili pre nedelju dana i sada pijem pronizon.  Postovani doktore,kada bi trebalo da prestanu da se pojavljuju recidivi i da li postoji neki drugi lek koji moze da se koristi umesto pronizona?Da li postoji uzrok ove bolesti?  Unapred hvala

    Odgovoreno: 30. 12. 2007.
    • Nefrotski sindrom u dece nastaje najčešće kao oboljenje bubrega,tačnije glomerula,koji propuštaju belančevine.Najbolje je uraditi biopsiju bubrega da se vidi koji je to tip oboljenja glomerula(glomerulonefritisa).Nakon toga se odlučuje o terapiji koja najčešće podrazumeva primenu Pronizona.Nekada se mogu primenjivati i drugi lekovi(imunosupresivi) pogotovu u starijih osoba,a koji mogu dati bolje rezultate. Ipak,treba reći da se glomerulonefritisi,koji daju nefrotski sindrom,idu često sa fazama poboljšanja i pogoršanja.Najbolje je da se javiš najbližoj nefrološkoj ustanovi(Niš,Beograd) koja će dati detaljnija objašnjenja i možda preduzeti neke druge mere.